Objavljena globalna TOP 10 lista najprodavanijih telefona

Globalno tržište pametnih telefona početkom 2026. godine postalo je još više koncentrisano na flagship telefone.

Prema podacima istraživačke kompanije Counterpoint Research, iPhone 17 bio je najprodavaniji pametni telefon na svijetu u prvom kvartalu 2026. godine, osvojivši čak 6% ukupne globalne prodaje telefona.

Odmah iza njega našli su se iPhone 17 Pro Max i iPhone 17 Pro, što znači da je Apple zauzeo prva tri mjesta na listi najprodavanijih telefona na svijetu.

Viši analitičar Harshit Rastogi navodi da je iPhone 17 značajno nadmašio svog prethodnika. Osnovni model ove godine dobio je ozbiljna unapređenja poput više memorije u startu, kamere veće rezolucije i bržeg refresh ratea ekrana. Time je razlika između standardnog i Pro modela smanjena, što je očigledno podstaklo više kupaca da izaberu jeftiniju verziju.

Prodaja u Kini i SAD-u rasla je dvocifrenim procentima u odnosu na prošlu godinu, dok je u Južnoj Koreji prodaja čak utrostručena u poređenju s prethodnom generacijom.

Kada je riječ o Android strani tržišta, Samsung je dominirao sa pet modela u top 10 listi, i to uglavnom iz Galaxy A jeftine serije. Galaxy A07 4G bio je najprodavaniji Android telefon u Q1 zahvaljujući velikoj potražnji na Bliskom istoku, u Africi i Latinskoj Americi. Samsung sada obećava čak šest godina softverskih nadogradnji za ove uređaje.

S druge strane, Galaxy S26 Ultra nije uspio ući među deset najprodavanijih telefona, iako Samsung tvrdi da je početna prodaja bila jača nego kod prethodnog S25 Ultra modela.

Jedini kineski brend koji se našao na listi bio je Xiaomi sa Redmi A5 modelom na desetom mjestu. Ujedno je riječ i o najjeftinijem telefonu u top 10 listi, koji i dalje bilježi stabilnu potražnju na tržištima u razvoju.

Ukupno gledano, deset najprodavanijih telefona činilo je 25% ukupne globalne prodaje telefona, što je najveći udio ikada zabilježen u prvom kvartalu godine. Glavni razlozi za to su velika potražnja za iPhone 17 serijom i nestašica memorijskih čipova, koja je povećala troškove proizvodnje Android uređaja niže klase.

Analitičari očekuju da će ukupno tržište telefona tokom 2026. godine dodatno usporiti, dok će jeftini segment pretrpjeti najveći pad. Proizvođači zbog toga sve više prebacuju fokus na skuplje i profitabilnije premium uređaje.

VIA

Svi korisnici koji žele koristiti ili prenositi sadržaj s Bajtbox portala moraju se pridržavati sljedećih pravila: Citiranje Izvora: Obavezno je jasno i precizno navesti izvor informacija, uključujući naziv autora (ako dostupno), naslov članka ili teksta te datum objave. Poveznica na Originalni Tekst: Svaka upotreba sadržaja mora uključivati aktivnu poveznicu (link) koja vodi na izvorni tekst na Bajtbox portalu. Pravna Odgovornost: Kršenje ovih pravila može imati pravne posljedice sukladno zakonima o autorskim pravima.

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
0
Pogledaj komentare ili komentirajx