Nedavno je Huaweijev viši menadžer proizvoda, g. Wang Yonggang, koji je zadužen za razvoj Huawei vodeće linije pametnih telefona P serije, objavio sjajnu vijest da su vodeći modeli Huawei P serije premašili prodaju od 100 milijuna globalno (uključujući u Kini) ukupno otkako je lansirao Huawei Ascend P1 prije gotovo 10 godina.
Putem blog posta na internetskom forumu Huawei Xinsheng (online zajednica za korisnike Huaweija u Kini) podijelio je mnoge prekretnice koje je Huawei postigao na tržištu pametnih telefona tijekom 10 godina otkako je Huawei lansirao svoj prvi vodeći model, Huawei Ascend P1, još u siječnju 2012.

Huawei je prvi započeo razvoj za Huawei Ascend P1 još u ljeto 2011., gdje je Huawei želio izbaciti svoj prvi konkurentni vodeći pametni telefon na tržište kako bi stekao ime u industriji. G. Wang Yonggang podsjetio je da je Huawei pozvao svoj istraživački tim iz Pekinga, Šangaja i Xi’ana da odlete u Shenzhen kako bi zajedno sa svojim timom iz Shenzhena pomogli u razvoju Huawei Ascend P1.
Nakon višemjesečnog istraživanja tržišta i prototipa, konačno su lansirali Huawei Ascend P1 u siječnju 2012. s 4.3 AMOLED zaslonom, 1.5GHz dvojezgrenim procesorom, 8MP BSI stražnjom kamerom u laganom i 7.6mm jednostrukom tijelu, po vodećoj cijeni od RMB 2999 (471 USD).
Iako Huawei Ascend P1 nije bio bestseler ni po jednoj metrici, bio je to Huaweijev prvi korak za prelazak s B2B (Business to Business) tvrtke na B2C (Business to Consumer) tvrtku sa svojim prvim vodećim pametnim telefonom za kinesku javnost.

Huaweijev sljedeći vodeći model, Huawei Ascend P2, međutim, nije objavljen u Kini, već je pušten izvan Kine na tržištima kao što su europsko i japansko tržište 2013. To je djelomično bilo zbog toga što je Huawei Ascend P2 bio opremljen 4G koji Kina nije imala odgovarajuće uvođenje do 2014. godine, pa ga je Huawei umjesto toga odlučio izbaciti na globalno tržište. Huawei Ascend P2 također je bio prvi Huaweijev vodeći model koji je opremljen Huaweijevim internim Kirin SOC-om.

Sljedeća prekretnica za Huawei bio je Huawei Ascend P6 sa svojim zapanjujućim ID dizajnom, budući da je P6 bio najtanji pametni telefon na svijetu u trenutku izlaska, s debljinom od samo 6,18 mm.
Sljedeći veliki iskorak bio je Huawei P9 s dvostrukom stražnjom kamerom. Huawei P9 bio je prvi Huaweijev telefon koji je surađivao s poznatom tvrtkom za snimanje kamera Leica, a stražnja kamera P9 bila je opremljena normalnom lećom u boji kao i monokromnom lećom. Telefon zatim snima sliku s obje leće i koristi računalni softver kako bi korisniku pružio fotografiju najboljeg izgleda.

Sljedeći generacijski iskorak u fotografiji bio je s Huawei P20 Pro sa svojom postavkom trostruke kamere koja se sastoji od širokog objektiva, jednobojnog objektiva i teleobjektiva za svestranu fotografiju. Huawei P20 Pro je također došao s popularnom bojom Twilight, koja je učvrstila Huaweijevu vodeću filozofiju dizajna na premium tržištu.
Huawei P30 serija usvojila je novi tip leća u boji RYYB za bolje slike, dok je serija P40 pružila marginalne nadogradnje, kao što je 10x optički zum.

Huawei P50 serija je dosta konfuzno vodeći sastav do nedavno. No Huawei je ovog tjedna lansirao P50 Pocket, prvi ikad sklopivi vodeći model na preklop, koji je dokazao da Huawei još jednom donosi inovacije u svoje vodeće modele serije P.
Nažalost, kako svi već znamo zadnje dvije serije su ograničene Američkim sankcijama, tako da je Huawei ostao „zavezanih ruku“ i realno gledajući ono što su napravili s P40 i P50 serijom je odlično s obzirom u kakvim su uvjetima radili.
Kakvo je Vaše mišljenje o svemu ovome?
Pišite nam u komentarima.
Huawei P8 je bio proglašen za telefon godine, tako da je on bio daleko važniji u njihovom razvoju od P9. Huawei P8 jeste bio realno slabiji i od Samsung S6 Edge i iPhone modela u to vreme, ali je koštao drastično manje od njih.