Finska kompanija HMD Global prije par sedmica objavila je raspored nadogradnje 14 svojih pametnih telefona koji će dobiti Android 10 nadogradnju. U posljednjih nekoliko dana nadograđeni su Nokia 2.2, Nokia 7.2, Nokia 3.2, a sada je na red došla i Nokia 4.2.
Ovaj pametni telefon je u prodaju pušten u petom mjesecu prošle 2019. godine sa Qualcomm-ovim čipsetom – Snapdragonom 435 i Androidom 9 Pie, što znači da mu je ova nadogradnja na Android 10 operativni sistem prva velika nadogradnja.
Pomenuta nadogradnja na Android 10 uključuje i sigurnosnu zakrpu iz trećeg mjeseca tekuće 2020. godine. Još nije dostupan službeni dnevnik izmjena, no kada je riječ o onome šta možemo očekivati novo, to bi trebale biti glavne značajke koje sa sobom nosi Android 10. U prvom redu misleći ovdje na Dark Mode na nivou cijelog sistema, Smart Reply, nova navigacija gestama te dodatne kontrole privatnosti i lokacije.
Na popisu za ažuriranje ovog telefona je više od 40 zemalja, a očekuje se da će sva globalna tržišta do 14.04.2020. godine dobiti nadogradnju na Android 10. Dakle, ako posjedujete ovaj pametni telefon, možete provjeriti da li je nadogradnja već dostupna.
Ako je suditi po obećanjima finske kompanije HMD Global, ovaj pametni telefon će sljedeće godine dobiti nadogradnju i na Android 11.
Podsjećanja radi, Nokia 4.2 dolazi sa IPS LCD ekranom veličine 5,71″. Telefon dolazi u dvije varijante. Osnovna je ona sa 2 GB radne memorije (RAM-a) i 16 GB prostora za unutrašnju pohranu, a postoji i verzija sa 3 GB radne memorije (RAM-a) i 32 GB prostora za unutrašnju pohranu.