Google je prošle godine zabranio predatorske aplikacije za zajmove, koje koriste osjetljive informacije preuzete s telefona korisnika kako bi iznudili novac kada ne mogu platiti zajmove s visokim kamatama. Ali to nije spriječilo desetke tisuća ljudi diljem svijeta da ih preuzmu izvan Trgovine Play.
Google je zabranio osobne zajmove s godišnjom postotnom stopom (APR) od 36 posto ili više još u listopadu 2019. Predatorske aplikacije za zajmove koje prikupljaju osobne podatke s uređaja radi ucjenjivanja zajmoprimaca izričito su zabranjene prošle godine.
Provedba Googleove politike pokazala se teškom, posebno u zemljama Latinske Amerike i na lokacijama kao što je Indija. Portal Rest of world ističe priču Ane Mariele Macías González, 31-godišnje državne službenice iz Pueble u Meksiku. Preuzela je nekoliko predatorskih aplikacija iz Trgovine Play, uključujući i onu koja se zove JoyCrédito . Zbog kašnjenja u plaćanju došlo je do povećanja njezinog duga s 1000 pesosa (60 USD) na gotovo 60 000 (3500 USD) u manje od šest mjeseci.

González je počela svakodnevno primati desetke zastrašujućih poziva i poruka od utjerivača dugova koje su slale predatorske aplikacije. Neki su uključivali njezine izmijenjene fotografije i implikacije da je bila prostitutka. Cijeli njezin popis kontakata također je primio poruke.
Građansko vijeće za sigurnost i pravdu Meksičkog gradskog vijeća za zaštitu potrošača kaže da je lokalnim vlastima podneseno 135 prijava u vezi s JoyCréditovom taktikom prijevare i iznude; no aplikacija je još uvijek dostupna za preuzimanje iz Trgovine Play!
Prema nekim izvorima postoji čak 15 takvih aplikacija u Trgovini Play koje krše Googleove uvjete i odredbe. Dvanaest od njih izričito traži pristup ili snimci kamere ili kontaktima u uvjetima pružanja usluge trgovine Google Play. Postoje i slučajevi u kojima aplikacije prikupljaju podatke o SMS-u i SMS zapisniku.
Publikacija piše da čak i prije nego što zajmovi dospiju na naplatu, mnoge od ovih aplikacija prijete korisnicima obećavajući slanje lažnih pornografskih ili inkriminirajućih slika obitelji i prijateljima ako se otplate ne održe.
Postoje i priče o korisnicima koji su iznuđeni samo zato što su preuzeli aplikacije i nisu ispunili obrasce zahtjeva za kredit. González kaže da su njezino puno ime, telefonski broj, bankovni račun i službenu osobnu iskaznicu dijelile grabežljive aplikacije za zajmove, od kojih su neke polagale novac iz zajma u njezinu banku.
Google kaže da istražuje slučaj i da surađuje s meksičkim vlastima u istragama koje su u tijeku. Ali incidenti su doveli do pitanja o tome pregledava li Google uopće uvjete i usluge aplikacija.