Kompanija Xiaomi najprije je krajem prošle godine u Kini predstavila MIUI 12.5, te je zatim ova verzija korisničkog sučelja predstavljena globalno. Do sada je značajan broj Xiaomi telefona nadograđen na MIUI 12.5, a Xiaomi bi uskoro trebao predstaviti i MIUI 13. Sada dobijamo prvi pogled na MIUI 13.
Xiaomi je nedavno osnovao MIUI Pioneer Group, koji se sastoji od inženjera koji će raditi na MIUI i popravljanju bugova, a Xiaomi je započeo i ažuriranje svojih sistemskih aplikacija za MIUI 13, a jedno takvo ažuriranje daje nam prvi pogled na MIUI 13 i njegov dizajn.
Tako je Xiaomi predstavio novu verziju MIUI File Managera, a tu su novi elementi korisničkog sučelja, nove animacije, a redizajniran je i Mi Drive. Ipak, primjećujemo da nema nekih velikih promjena između nove i stare aplikacije MIUI File Manager, a to je i zbog toga što je Xiaomi donio značajno vizuelno poboljšanje na MIUI 12 u odnosu na MIUI 11, pa tako prelaz na MIUI 13 neće donijeti ogromne promjene kao što je to bio slučaj sa MIUI 11 na MIUI 12.
Iako se očekivalo da će MIUI 13 biti predstavljen do kraja ovog mjeseca, to se, čini se, ipak neće dogoditi, već bi prema najnovijim glasinama, MIUI 13 mogao biti predstavljen sljedećeg mjeseca. Prošlog mjeseca je sajt MyDrivers prenio izvještaj u kojem stoji da neki relativno stariji flagship telefoni iz Xiaomija/Redmija neće dobiti nadogradnju na MIUI 13. Tako se među tim uređajima nalaze modeli iz Xiaomi Mi 9 serije, zatim Xiaomi Mi Mix 3, te modeli iz Redmi Note 8 i Redmi 8 serije.