Još prije manje od godinu dana, Tesla je s ponosom najavljivala da će do 2030. godine prodavati 20 milijuna električnih vozila godišnje. No, danas je situacija drastično drugačija. Nakon što je sredinom 2024. godine gotovo odustala od ovog ambicioznog cilja, Tesla je zabilježila prvi godišnji pad prodaje u posljednjem desetljeću. Trenutno se pad prodaje nastavlja u nekoliko ključnih tržišta, uključujući Njemačku, Australiju i, naravno, Kinu.
Početkom tjedna objavljena su izvješća da su Tesline prodaje u Norveškoj tijekom siječnja i veljače pale za nevjerojatnih 44,4%, unatoč rastu cjelokupnog tržišta električnih vozila za 53,4%. Situacija u Njemačkoj je još gora. Prema podacima KBA (Njemačka Savezna uprava za motorna vozila), u siječnju 2025. godine Tesla je registrirala samo 1.277 novih automobila, što predstavlja pad od čak 59,5%.
Situacija se dodatno pogoršala u veljači, kada je prodaja pala za nevjerojatnih 76,3% u odnosu na veljaču 2024. godine, sa samo 1.429 prodanih jedinica. Tijekom siječnja i veljače, Tesla je u Njemačkoj isporučila ukupno 2.706 vozila, što je pad od 70,6% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. U međuvremenu, ukupna prodaja BEV (baterijskih električnih vozila) u Njemačkoj porasla je za 30,8% u veljači, što dodatno naglašava Teslin neuspjeh na tržištu.
Australija također bilježi negativan trend. Prema podacima Vijeća za električna vozila Australije, Tesla je u veljači isporučila 1.592 vozila, što je pad od 71,9% u odnosu na 5.665 prodanih u veljači 2024. godine. U prva dva mjeseca 2025. godine Tesla je isporučila 2.331 vozilo, što predstavlja pad od 65,5% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Važno je napomenuti da je visoko iščekivana i značajno ažurirana Model Y tek počela s prodajom u Australiji, ali isključivo u premium verziji (Launch Edition) po cijeni od 73.400 AUD, dok standardna verzija još nije dostupna. Unatoč tome, prethodna verzija Modela Y zabilježila je pad od 55,4%, s prodanih samo 924 jedinice, dok je prodaja osvježene verzije Modela 3 pala za čak 81,4%, s prodanih samo 668 vozila.
A onda je tu i Kina, jedno od najvažnijih Teslinih tržišta na globalnoj razini, gdje situacija također izgleda sumorno. Preliminarni podaci Kineskog udruženja putničkih automobila (CPCA) pokazuju da je Tesla u veljači 2025. godine proizvela i prodala 30.688 vozila, što predstavlja pad od 49,16% u odnosu na 60.365 automobila prodanih u veljači 2024. godine. Ova brojka uključuje i domaću prodaju i izvoz, no jasno je da Teslin udio na kineskom tržištu opada. Uz konkurenciju lokalnih proizvođača električnih vozila, situacija postaje još složenija.
Sigurno je reći da je Teslin globalni rast naišao na ozbiljne prepreke. Iako i dalje ostaje lider na tržištu električnih vozila, nekada neupitna dominacija u ključnim regijama počinje pokazivati znakove slabosti. Bilo da je riječ o zamoru tržišta, kontroverzama vezanim uz CEO-a, zasićenju tržišta ili lošem tajmingu – posebno u vezi s prijelazom na osvježeni Model Y – jasno je da Teslina zvijezda polako blijedi.
Apsolutno je nebitno sto je u norveskoj prodaja pala za 44%,sto u njemackoj vise kupe boiga 747 vec tih poluproizvoda zvanih tesla,agenda iliti ga novi svjetski poredak gura ova smeca i tako ce i biti. Mozemo mi pricati sta god hocemo mi se ne pitamo ama bas ni malo… Ako je bagra sa teta ursulom odlucila da nema auta sa motorima sa unutrasnjim sagorijevanjem nece ih ni biti,kraj price. Ljudi su idioti,i sve sto im dnovinari serviraju prihvataju bez pogovora. Dok god se narodi diljem evrope ne probude i pocnu koristiti vlastiti mozak iz godine u godinu bice nam sve teze i teze. Elektro privreda rs je u dugovima takodje i ove dvije u federaciji su pred pucanjem a bagra nam kaze kako su resenja elektricna auta,a 80% struje u bosni dolazi od uglja,koji smo mi idioti to je cudo jedno,bitno nam je samo ko je koje vjere… O cijeni… Pročitaj više »