Već smo nekoliko puta čuli da Apple planira odgoditi izlazak osnovnog iPhonea 18 do narednog proljeća, tako da se neće pojaviti zajedno s modelima iPhone 18 Pro i iPhone 18 Pro Max ove jeseni.
Ova prilično neuobičajna odluka, koja predstavlja važnu promjenu u Appleovoj strategiji predstavljanja, sada je potvrđena još jednim izvještajem iz Azije.
Naime, u njemu se navodi da će iPhone 18 Pro i 18 Pro Max biti predstavljeni uobičajno najesen, a iPhone Fold će biti najavljen zajedno s njima.
Prema ovom novom izvještaju, iPhone 18 bi trebao stići tek u nekom trenutku prve polovine naredne godine. Ovaj potez je, prema riječima više izvora za Nikkei Asia, “namijenjen optimizaciji resursa i maksimalnom povećanju prihoda i profita od premium modela, u uslovima rastućih cijena memorijskih čipova”. Sljedeći iPhone Air mogao bi stići zajedno s iPhoneom 18 tek 2027. godine.
Također se navodi da je za Apple izuzetno važno minimizirati sve potencijalne probleme u proizvodnji tokom masovne proizvodnje njihovog prvog preklopnog iPhonea. Promjena strategije predstavljanja mogla bi pomoći Appleu da bolje upravlja resursima u lancu snabdijevanja.
Ranije smo saznali da bi osnovni iPhone 18 trebao donijeti poboljšanja u svjetlini ekrana. Prema leakeru Instant Digital na Weibu, iPhone 18 će imati osjetno svjetliji ekran u odnosu na iPhone 17. Podsjetimo, iPhone 17 nudi 1.000 nita tipične maksimalne svjetline, do 1.600 nita u HDR-u te čak 3.000 nita maksimalne svjetline. Ako se glasine pokažu tačnima, iPhone 18 bi mogao nadmašiti te vrijednosti.
iPhone 18 bi trebao imati 6,27” LTPO OLED ekran s osvježavanjem od 120 Hz i Dynamic Islandom.









