Svi smo već sigurno upoznati s izuzetno lošim položajem Huaweija, koji postaje sve lošiji i lošiji. Nedavno je kompanija Huawei službeno proglašena kao „prijetnja nacionalnoj sigurnosti SAD-a“, a tu je odluko donio Federalni odbor za komunikacije SAD-a (FCC). No, kompanija je dobila podršku Velike Britanije, odnosno ta je država uključila Huawei kao dobavljača 5G mrežne infrastrukture, no čini se kako od toga, na kraju, neće biti ništa.
Naime, u Velikoj Britaniji je zaključeno da će američke sankcije Huaweiju učiniti opremu koju Huawei nabavlja manje sigurnom. U izvještaju Nacionalnog centra za cyber sigurnost GCHQ-a, a koji je objavio The Telegraph, a potom i potvrdio Bloomberg, tvrdi se da će ograničenja koja su nametnuta Huaweiju u njihovu poslovanju „natjerati kompaniju da koristi nepouzdanu tehnologiju koja bi mogla povećati rizik za Veliku Britaniju“.
Nadalje, The Telegraph navodi kako će ovaj izvještaj „najvjerovatnije prisiliti britanskog premijera Borisa Johnsona da u potpunosti prestane sa podrškom Huaweiju.“ Bloomberg navodi da se britanski premijer već priprema za prekid poslovanja sa Huaweijem još ove godine, iako još nema tačnog datuma kada bi takva odluka mogla biti donesena.
Iz britanske Vlade naveli su da su trenutno u fazi razmatranja kakav bi uticaj dodatne sankcije SAD-a protiv Huaweija mogle imati na mreže u Velikoj Britaniji. Oni dalje navode da je čitav proces trenutno u toku i da će Vlada u skorije vrijeme riješiti ovo pitanje.
Podsjećanja radi, uprkos pritisku SAD-a, Velika Britanija je nastavila sa planovima da Huawei uključi u dobavljača 5G mrežne infrastrukture u njihovoj zemlji. Huawei je trebao biti ograničen na pružanje 35% opskrbe. No, čini se kako od toga neće biti ništa. Naravno, u skorije vrijeme možemo očekivati više informacija glede ovog pitanja.









