Chromebook i MacBook spadaju među prijenosna računala koja se najmanje mogu popraviti, prema analizi koju je skupina za zaštitu potrošača US Public Interest Research Group (PIRG) podijelila ovaj tjedan. Apple i Google već su dugo kritizirani zbog prodaje uređaja za koje se smatra da ih je teže popraviti od drugih. Što je još gore, PIRG vjeruje da dvije tvrtke ne uspijevaju učiniti laptope lakšima za rastavljanje i popravljanje.
Izvješće “Failing the Fix (2024)” objavljeno ovaj tjedan uglavnom se temelji na rezultatima indeksa popravljivosti koji se zahtijevaju od prijenosnih računala i neke druge elektronike koja se prodaje u Francuskoj. Međutim, PIRG-ovo izvješće više razdvaja rezultate rastavljanja od ostalih kategorija u francuskom indeksu, poput dostupnosti i cjenovne pristupačnosti rezervnih dijelova, “jer misle da to bolje odražava ono što potrošači misle da ocjena mogućnosti popravka pokazuje i zato što druge kategorije mogu biti specifične za drugu zemlju, “, stoji u izvješću.
PIRG-ovi rezultati, kao i francuski indeks popravaka, također uzimaju u obzir dostupnost dokumenata za popravak i kriterije specifične za proizvod (PIRG-ovo izvješće također razmatra telefone). Za prijenosna računala taj kriterij uključuje pružanje ažuriranja i mogućnost resetiranja softvera i firmvera.
PIRG je također osudio tvrtke zbog sudjelovanja u trgovačkim grupama koje se bore protiv zakona o pravu na popravak i ako proizvođači originalne opreme nisu uspjeli “jednostavno pružiti potpune informacije o tome kako su izračunali svoje proizvode”.
PIRG je ispitao 139 modela prijenosnih računala i zaključio da se Chromebookovi, “iako su pristupačniji od drugih uređaja, i dalje manje mogu popraviti od drugih prijenosnih računala.” To je uglavnom zbog toga što su prijenosna računala imala nižu prosječnu ocjenu rastavljanja (14,9) od ostalih prijenosnih računala (15,2).
Izvješće je promatralo 10 Chromebookova proizvođača Acer, Asus, Dell i HP i dalo Chromebookovima prosječnu ocjenu popravka od 6,3 u usporedbi sa 7,0 za sva druga prijenosna računala.
Što se tiče analize prijenosnih računala bez ChromeOS-a, PIRG je Appleove prijenosne računala rangirao najniže u smislu mogućnosti popravka, s ocjenom D, stavljajući ih iza Asusa, Acera, Della, Microsofta, HP-a i Lenova. U ovotjednom izvješću, Apple je dobio najnižu prosječnu ocjenu rastavljanja od OEM-a (4 od 10 u usporedbi s prosjekom od 7,3).